Afrykański pomór świń – sprawdź, dlaczego ten problem dotyczy także Ciebie

ASF (African swine fever) to skrót od zakażenia afrykańskiego pomoru świń, czyli niebezpiecznego wirusa, który atakuje hodowle. Okazuje się, że nie jest to problem odległy dla Europy, bo i tutaj wirus dotarł i niszczy stada. Co zrobić, by zapobiec wirusowi? Jeśli chce poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie sprawdź nasz artykuł.

http://3int.pl/afrykanski-pomor-swin-chron-gospodarstwo/

Człowiek vs wirus

Afrykański pomór świń jest nieszkodliwy dla ludzi, nie powoduje żadnego osłabienia organizmu ani zagrożenia życia. Jednak człowiek może być nosicielem wirusa przez zjedzenie zakażonego mięsa. Niestety, pozwala to na dalsze rozpowszechnianie choroby i zarażenie stada.
Warto pamiętać, że wirus nie ulega zniszczeniu w skrajnie niskich czy wysokich temperaturach ani przy wędzeniu czy gotowaniu. Wirusa w mięsie nie da się zniszczyć.

Obowiązek

Twoim nadrzędnym obowiązkiem, jako właściciela hodowli, jest profilaktyczne badanie stada oraz jego chronienie przed chorobami. Czasami, mimo największych starań, nie udaje się zapobiec katastrofie.
Afrykański pomór świń jest problemem, który do Europy przybył za pośrednictwem ptaków i kleszczy wprost z terenów afrykańskich. Kiedy wirus już atakuje, zarażone stado spędza sen z powiek właścicielom i powoduje niewyobrażalnie wielkie straty.
Obowiązkiem właściciela gospodarstwa jest ochrona fermy, w której pomagać mają maty dezynfekcyjne oraz bramy bioasekuracyjne (oczyszczają samochody wjeżdżające na teren fermy).

Wirus dotyka takie zwierzęta jak świnie domowe, dziki oraz świniodziki. Wszystkie inne zwierzęta są odporne, więc nie musisz obawiać się o ich stan zdrowia. Afrykański pomór świń przejawia się podobnymi objawami jak w przypadku klasycznego pomoru świń oraz pasterelozy. Zauważając niepokojące objawy należy bezzwłocznie skontaktować się z weterynarzem i odpowiednimi służbami w celu kwarantanny i oczyszczenia terenu z wirusa.