Dlaczego tak ważna jest geometria zawieszenia?

Koniec zimy to idealny czas na sprawdzenie geometrii zawieszenia. Wyrwy i dziury na drogach mogą się okazać bardzo niebezpieczne, a także uszkodzić elementy zawieszenia, wpłynąć na zbieżność kół. To bezpośrednio przekłada się na to, że samochód nie jest na tyle sprawny i może mieć złą przyczepność.

Zadbaj o geometrię przynajmniej raz do roku

Choć geometria zawieszenia nie jest czymś obowiązkowym, to jednak warto się tym zająć. Stosunkowo łatwo można uszkodzić ten element. Wystarczy najechać na dziurę w drodze, a tych w Polsce nie brakuje. Nieprawidłowa zbieżność kół czy tez ustawieni ich pod złym kątem wpływa na przyczepność na drodze. O ile nawierzchnia jest w dość dobrym stanie, drobne wady mogą być nieodczuwalne. Wraz ze zmianą warunków atmosferycznych, pogarsza się również przyczepność i to nawet w nowych samochodach prosto z salonu. Jeśli geometria zawieszenia wymaga poprawki, to złe warunki przyczyniają się do tego, że można stracić kontrolę nad pojazdem. To bardzo niebezpieczne, bo w ten sposób znacznie łatwiej o wypadek lub kolizję i to nawet wśród najlepszych kierowców. Trzeba więc zrobić wszystko, by auto było w dobrym stanie. Geometria zawieszenia jest więc bardzo ważnym elementem. Warto ją sprawdzić, nawet jeśli nie jest to obowiązkowe, jak przegląd techniczny. Wpływa jednak bezpośrednio na bezpieczeństwo kierowcy i współpasażerów.

Wybieraj tylko punkty ASO

Żeby dobrze wykonać geometrię zawieszenia, najlepiej udać się w tym celu do autoryzowanych serwisów. Tam można uzyskać fachową pomoc. W takich miejscach do dyspozycji mechaników jest nowoczesny sprzęt zgodny z wymaganiami producenta. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie pracowników i ich kwalifikacje. Mechanicy ASO musza regularnie się szkolić i podnosić swoje umiejętności. To powoduje, że wszelkie usługi, nawet te najdrobniejsze, są dokładnie realizowane i to pod każdym względem. Choć geometria nie jest aż tak skomplikowana, to jednak w niezależnych warsztatach urządzenia diagnostyczne mogą być niedoskonale i wymagać poprawki. Źle wykonana usługa, może przyczynić się do wielu problemów. Nikt nie chce bowiem wyjeżdżać w trasę, jeśli jego nie jest w pełni sprawne. Trzeba tez wiedzieć, że nieprawidłowa zbieżność i kąt nachylenia kąt wpływają na szybsza eksploatacje podwozia i zużywanie się części. Jeśli wiec zależy nam, by auto było w dobrym stanie i służyło nam na lata, lepiej korzystać z serwisów ASO. Są one praktycznie w każdych większych miastach, np. Zabrzu czy Gliwicach.