Kaski motocyklowe Dainese

Kaski to nakrycia głowy, które na celu mają ochronę przed różnymi czynnikami. Używane są przez różne grupy sportowe czy zawodowe takie jak rowerzyści, motocykliści, narciarze czy górnicy. Niektóre branże zamiast słowa „kask”, używają słowa „hełm”, Hełmy są bardziej bojowym rodzajem ochrony, wykonany najczęściej z metalu, stali czy sztucznych włókien. Z kolei najpopularniejsze kaski budowane są przeważnie z plastiku. Od środka znajduje się wyściółka, a pod brodą często występują różnego rodzaju zapięcia chroniące przed spadaniem kasku w ekstremalnych sytuacjach.

Zastosowanie

Kaski motocyklowe, które mają na celu ochronę całej głowy, nie tylko jej górnej części, często posiadają również przezroczystą osłonę. Umożliwia to bezproblemowe widzenie drogi przed sobą, ale również ochronę oczu przed brudem czy insektami. Kaski obecnie kojarzą się z branżami cywilnymi, a hełmy bojowymi. Kaski w przypadku upadku czy uderzenia mają na celu pochłonięcie energii. W wyniku tego, rozpada się, jednak głowa użytkownika zostanie nietknięta. Nawet w przypadku lekkiego pęknięcia czy otarcia, kask należałoby wymienić.
Kaski rowerowe posiadają wiele atestów bezpieczeństwa, jednak kaski motocyklowe mają bardziej rygorystyczne wymogi w tej kwestii. Te kaski wybierane są najczęściej w zależności od rodzaju motocykla, na którym dana osoba jeździ lub zamierza jeździć. Cena również jest ważnym czynnikiem podczas wyboru, jednak nie zawsze cena świadczy o większym bezpieczeństwie.

Podział kasków

Kaski motocyklowe dzielą się na kilka rodzajów ze względu na swoją budowę:
1) Crossowe – najlepsze i najbezpieczniejsze do jazdy off-roadowej.
2) Otwarte (jet) – nie posiadają ochrony szczęki, najlepsze dla skuterów czy chopperów.
3) Typu weteran – nie posiadają żadnej ochrony, używane są przeważnie przez posiadaczy klasycznych, starych motorów.
4) Integralne – całkowicie zamknięte, gwarantują najlepszą ochronę, pasuje do każdego rodzaju motocykla.
5) Szczękowe – są droższe i cięższe od pozostałych. W ich przypadku można podnosić część szczękową, co umożliwia robienie wielu rzeczy, bez konieczności ściągania kasku.