Kaski motocyklowe – dowiedz się więcej

W dobie powszechnej motoryzacji szczególny nacisk kładzie się na bezpieczeństwo jazdy. Każdy pojazd nim wyjedzie na ulice jest testowany, dokładnie sprawdzany czy zastosowano wszystkie zalecenia kontrolne, sprawdzane są zabezpieczenia w postaci wzmocnień karoserii, pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych czy w przypadku pojazdów jednośladowych kasków.

Funkcje ochronne

Kaski motocyklowe jak wiadomo mogą ochronić tylko głowę i jest to zasadniczo sprzęt jednorazowy, bo w momencie katastrofy jeżeli użytkownik wyjdzie cało z wypadku, taki kask nie będzie już nadawał się do użycia.
Z tego powodu na kaskach nie można oszczędzać. Wybierając w sklepie kask motocyklowy nie kierujmy się ładnym kolorem czy śmiesznymi bajerami, ale zwróćmy uwagę na materiał z którego jest zrobiony. O wygląd nie musimy się martwić bo odpowiedzialni producenci kasków dbają i o trwałość i o design.
Kaski motocyklowe produkowane są z bardzo twardego tworzywa sztucznego ABS. Jest ono niezwykle twarde a także odporne na zarysowania. Odznacza się dużą twardością i odpornością na zarysowania. Innym tworzywem jest termoplatik który jest bardzo plastyczny pod wpływem wysokiej temperatury, a po schłodzeniu zachowuje nadany kształt. Do rodziny termoplastików zaliczamy nylon, polietylen czy teflon.

Dopasowany kask to bezpieczny kask

W kaskach produkowanych dla sportowców używane są dodatkowo szybki z włókna szklanego lub poliwęglanu. Są to bardzo drogie materiały i nie stosuje się ich w zwykłych kaskach. Najpopularniejsze kaski są produkowane z termoplastiku. Wnętrze kasku jest wyłożone wyściółką. Musi ona być miękka ale dość sztywna i przylegająca. Kaski występują w różnych rozmiarach i aby dobrać odpowiedni należy je przymierzać. Takich rzeczy nie kupujemy na oko. Każdy kask powinien być dobrze sprawdzony czy nie ma jakichś rys czy pęknięć musi mieć też regulowany pasek pod brodą, w kasku użytkownik powinien czuć się wygodnie. Nic nie może uwierać, ponieważ będzie to przeszkadzało podczas jazdy. Kaski motocyklowe produkowane są w różnych fasonach i kolorach. Można dobrać kolor pod kolor motocyklu lub ubrania, ale jak już zostało wspomniane na początku nie to jest najważniejsze. Mocne, solidnie wykonane kaski to podstawa bezpieczeństwa na jezdni.