Nie możesz zapominać, by wykupić ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC jest bardzo ważne. Bez niego nie wolno w ogóle wyjeżdżać w trasę. W tym roku kara za brak ważnych papierów dla samochodu osobowego może wynieść nawet 3800 zł. To oczywiście zależy jeszcze od tego, jak długo trwa opóźnienie. Im mniej, tym lepiej. W przypadku 1 dnia zwłoki nie są to aż tak duże sumy.

Po co kupować ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Po co je jednak wykupywać? Polisa stanowi zabezpieczenie w przypadku wypadku lub kolizji. Jeśli do niebezpiecznego zdarzenia na drodze dojdzie z naszej winy, poszkodowany otrzyma odszkodowania na naprawę samochodu właśnie z naszego OC. Oczywiście nikt nie zakłada, że coś się stanienie, niemniej jednak sytuacje są naprawdę różne i bardzo łatwo można popełnić pomyłkę. Z tego też powodu należy zadbać o wszystkie te kluczowe czynniki i nie wyjeżdżać w trasę bez ważnych papierów. Jeśli złapie nas policja, a my nie będziemy mieli aktualnej polisy, otrzymamy mandat. Nie ma się co łudzić, że powiemy, że zapomnieliśmy torby i wszystkie dokumenty są w domu, bo to czy ktoś ma ubezpieczenie OC jest bardzo łatwo zweryfikować. Policja ma dostęp do bazy wiedzy, ale także zwykły użytkownik może to sprawdzić pod warunkiem, że dysponuje urządzeniem z dostępem do internetu. Wystarczy nawet sam smartfon czy tablet co w obecnych czasach jest czymś absolutnie normalnym. Następnie należy wejść na stronę WWW ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego i w odpowiedniej zakładce wpisać nr rejestracyjny pojazdu. To może się przydać np. w sytuacji, kiedy będziemy uczestnikiem drobnej kolizji. Nie trzeba wówczas wzywać policji, ale konieczne będzie sprawdzenie, czy drugi kierowca ma ważne ubezpieczenie OC. Jeśli nie wtedy trzeba będzie wezwać służby mundurowe, by szybko wszystko wyjaśnić i spisać stosowne oświadczenie. Bez tych dokumentów nie ma co liczyć na jakiekolwiek odszkodowanie.

Nie decyduj się na pierwszą z brzegu ofertę

Wybór firm ubezpieczeniowych jest ogromny, dlatego zanim zdecydujemy się podpisać umowę, sprawdźmy jakie warunki ma konkurencja. Dzięki temu nie przepłacimy. Tym bardziej, że różnice mogą być porę i wynieść nawet kilkaset złotych w przypadku jeśli kupujemy pełny pakiet usług. Warto skorzystać z multiagencji działających w większych miastach jak Zabrze, Gliwice, by w jednym miejscu zestawić warunki kilku lub kilkunastu ubezpieczycieli, a w razie czego dopytać się o wszystkie szczegóły. Trzeba być bowiem w pełni świadomym tego co podpisujemy, by później nie mieć większych problemów. W końcu polisa OC ma nas chronić przez kolejny rok.