Odzież motocyklowa – dlaczego jest taka niezbędna?

Bez wątpienia, jazda motocyklem to dla wielu osób hobby, które odgrywa bardzo ważną rolę w ich życiu. Warto pamiętać, że aby bezpiecznie jeździć motocyklem trzeba posiadać odpowiednie zabezpieczenia oraz odpowiednią odzież. Ponadto, z racji tego, że motocykliści tworzą swoistą subkulturę, odzież motocyklisty powinna również spełniać pewne konkretne wymagania.

Niezbędna odzież motocyklowa

Do elementów odzieży motocyklisty, które są absolutnie niezbędne, należy na pewno kurtka. Oczywiście, największy pożytek jest z niej wtedy, gdy temperatura powietrza jest dosyć niska lub też gdy wieje wiatr. Niemniej jednak, kurtkę jak najbardziej warto zakładać również wtedy, gdy wydaje się, że jest bardzo ciepło. Temperatura odczuwana podczas jazdy jest bowiem o wiele niższa od tej, jaka rzeczywiście panuje w okolicy. Wynika to z ogromnego pędu powstającego podczas szybkiej jazdy. Z kurtki rezygnuje się właściwie tylko w dwóch przypadkach. Pierwsza sytuacja, gdy można jechać bez kurtki ma miejsce wtedy, gdy rozwija się bardzo niskie prędkości. Druga natomiast występuje wtedy, gdy temperatura powietrza jest naprawdę wyjątkowo wręcz wysoka i przekracza co najmniej 30 stopni Celsjusza.

Skórzana odzież motocyklowa

Nie ma wątpliwości, że głównym atrybutem motocyklisty jest skórzana odzież motocyklowa. Noszenie skórzanej kurtki jest oznaką przynależności do subkultury motocyklistów. Wydaje się, że niezależnie od tego jakiego typu motocyklem się jeździ, warto zakładać kurtkę ze skóry. Niemniej jednak, najbardziej pasuje ona do wielkich i ciemnych motocykli. Na tego typu motocykl nie powinno się wsiadać w odzieży, która nie jest uszyta ze skóry.

Oczywiście, istotnym elementem odzieży motocyklowej są również spodnie. Oczywiście, podobnie jak w przypadku kurtki najpopularniejszym materiałem, z którego szyje się spodnie motocyklowe jest skóra. Wydaje się, że spodnie tego typu są wyjątkowo praktyczne. Niekoniecznie można to akurat powiedzieć o kurtce ze skóry, która wcale nie musi być bardzo wygodna.

Co jeśli nie skóra?

Jak się okazuje, odzież motocyklowa wcale nie zawsze jest szyta ze skóry. Nie brakuje w sklepach również odzieży tekstylnej. Dotyczy to zarówno kurtek jak i spodni. Czym charakteryzuje się tego typu odzież? Przede wszystkim, jest ona zdecydowanie bardziej praktyczna. Dotyczy to zwłaszcza kurtek, niemniej jednak do pewnego stopnia również spodni.

Odzież tekstylna przede wszystkim bardzo często jest całkowicie wodoodporna oraz przewiewna. Jednocześnie, jej przewiewność zwykle nie oznacza, że nie chroni ona ciała, gdy jest zimno. Oznacza to mniej więcej tyle, że w kurtce czy spodniach tekstylnych można swobodnie wsiadać na motocykl niezależnie od pogody. Dlaczego więc motocykliści wybierają częściej skórę?

Przede wszystkim, należy podkreślić, że pomimo iż odzież motocyklowa tekstylna jest przeważnie nieco bardziej praktyczna, odzież skórzana nie wypada pod tym względem wcale tak najgorzej. Poza tym, jednak odzież tekstylna nie jest atrybutem, motocyklisty i po prostu nie prezentuje się ona tak dobrze jak skórzane spodnie czy skórzana kurtka.

Co wybrać?

Jak widać, zarówno odzież skórzana jak i tekstylna mają pewne zalety. Którą z nich najlepiej wybrać? Wydaje się, że tak naprawdę najlepiej jest zaopatrzyć się zarówno w jednego jak i w drugiego rodzaju odzież. W niektórych sytuacjach, na przykład gdy jedzie się na zjazd motocyklowy, czy też na przejażdżkę po mieście, najlepsze będą ubrania skórzane. Jednakże już podczas dalszej wycieczki za miasto raczej lepiej sprawdzą się ubrania tekstylne.

Trzeba pamiętać o tym, że bardzo źle widziane jest łączenie ubrań z różnych materiałów, jeśli chodzi o modę, jaka panuje wśród motocyklistów. Z tego też względu, decydując się na kurtkę tekstylną, dobrze jest wybrać również takie spodnie. Ponadto, ubrania warto dobrze dopasowywać do siebie pod względem kroju. Chodzi tutaj już nie tylko o modę, ale również o to, by spodnie i kurtka wzajemnie się uzupełniały. Rzecz w tym, że przed jazdą dobrze jest doczepić spodnie do kurtki. Jednakże, czasem może okazać się to niemożliwe, jeśli nie dopasuje się odpowiednio kroju tych dwóch elementów garderoby. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem zdaje się kupowanie ubrań w zestawach. Wtedy ma się pewność, że spodnie i kurtka idealnie do siebie pasują i nie będzie problemu z tym, aby je ze sobą połączyć.

Ochrona dłoni i nadgarstków

Odzież motocyklowa to nie tylko kwestia mody i tego, by dobrze wyglądać. Odzież ma również sprawiać, że motocyklista będzie się czuł bezpiecznie. Dlatego też, na łokciach i kolanach konieczne są ochraniacze. Przeważnie, producenci ubrań motocyklowych przyszywają do kurtek i spodni odpowiednie ochraniacze. Nie zaszkodzi jednak dla większego bezpieczeństwa korzystać z dodatkowych ochraniaczy. Ważne jest również, aby chronić nadgarstki. Temu służą najczęściej usztywnienia w rękawicach motocyklowych. Ponadto, warto również pamiętać o ochronie kręgosłupa. Kurtka motocyklowa najczęściej posiada swego rodzaju ochraniacz, w formie usztywnienia po stronie pleców.

https://motomoda24.pl/