Odzież motocyklowa – jak wybrać odpowiednią?

Głównym zadaniem odzieży motocyklowej nie jest wygoda czy ładny wygląd (co oczywiście jest ważne, jednak nie powinno być stawiane na pierwszym miejscu), ale przede wszystkim odpowiednie zabezpieczenie motocyklisty przed obrażeniami, których może doznać podczas ewentualnego wypadku. Motocyklista podczas upadku jest narażony na ogromną ilość czasami bardzo poważnych urazów, które nawet mogą doprowadzić do jego śmierci, natomiast odzież motocyklowa – https://motomoda24.pl/odziez-motocyklowa.html – ma maksymalnie zniwelować możliwość odniesionych ran. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze odzieży.

Odzież motocyklowa – czym powinna się charakteryzować?

Obecnie na rynku można spotkać całą masę różnorodnych produktów, które najczęściej występują pod hasłem „odzież motocyklowa”. Jak zatem znaleźć tą najbardziej odpowiednią dla siebie, która nie tylko odpowiednio nas ochroni, ale również będzie estetyczna oraz komfortowa w użytkowaniu?

Odzież motocyklowa ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo motocyklisty na drodze, dlatego powinna spełniać odpowiednie kryteria. Jazda na motorze w zwykłych jeansach i koszulce lub dresach i obuwiu sportowym na dodatek jeszcze bez kasku jest skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem i nigdy nie powinna mieć miejsca. Ubierając się na motor powinno się przygotować tak, jakby się miało mieć wypadek. Tylko w takim przypadku motocyklista będzie naprawdę dobrze chroniony.

Z czego składa się odzież motocyklowa?

Mówiąc o odzieży przeznaczonej na motor powinniśmy mieć przed oczyma nie tylko kask i kurtkę, ale również odpowiednie spodnie (lub cały kombinezon), a także obuwie ochronne. Najważniejszym atutem odzieży przeznaczonej na motocykl jest fakt, że w znacznym stopniu poprawia ona komfort jazdy. Zarówno kurtki jak i spodnie powinny mieć dość ciasno skrojone nogawki, aby nie trzepotały na wietrze. Ponadto kurtka powinna być dość ciasna, aby nie zachowywała się jak hamujący prędkość spadochron. Z kolei obuwie motocyklisty powinno zostać odpowiednio zmiękczone w taki sposób, aby przejście z garażu do domu czy do zakładu pracy nie powodowało łamiącego bólu w stawie skokowym. Należy również zwrócić szczególną uwagę na rękawice, których głównym zadaniem jest ochrona dłoni przed chłodem i przejmującym wiatrem. Ponadto są ona tak uszyte, aby zapewniały najlepszy możliwy kontakt z kierownicą motocykla i manetkami. Trzeba pamiętać, że w przypadku kiedy dojdzie do skrajnego wyziębienia dłoni, wówczas nie będą one w stanie operować sprzęgłem i gazem, dlatego noszenie odpowiednich rękawic jest koniecznością.

Wybór odpowiedniego kasku

Najważniejszym elementem odzieży sportowej jest kask, którego stosowanie wymusza kodeks ruchu drogowego. Kask jest koniecznością w przypadku jazdy na motorze zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i komfortu podczas podróżowania. Wybór odpowiedniego modelu jest podyktowany nie tylko indywidualnymi preferencjami użytkownika, ale również typem posiadanego motoru. Na motocykl w typu sportowym najlepszym rozwiązaniem będzie wybór kasku integralnego lub szczękowego. Główną zaletą kasków integralnych jest maksymalna ochrona właściciela podczas ewentualnych wypadków. Ponadto są one również bardzo lekkie i ciche. Z kolei kaski szczękowe umożliwiają rozmowę podczas jazdy, np. podczas pytania o drogę, jednak nie zapewniają tak dużego bezpieczeństwa, jak kaski integralne. Do wyboru dla motocyklistów zostały oddane również kaski typu jet, które są najczęściej nabywane przez właścicieli czopperów. Ich główną zaletą jest duża otwartość, która pozwala naprawdę poczuć pęd powietrza na twarzy oraz szerokie pole widzenia. Z kolei do ich najważniejszych wad trzeba zaliczyć słabą ochronę twarzy motocyklisty podczas wypadku, jak również nie najlepszą ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Właściciele motocyklów typu enduro czy cross najchętniej wybierają z kolei kaski, które chronią brodę oraz twarz kierowcy, a tym samym zapobiegają wrzucaniu błota na gogle podczas jazdy. Podczas zakupu kasku należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego wagę, która nie powinna być zbyt duża, jeśli kask ma być komfortowy w użytkowaniu, jak również na materiał, z którego kask jest wykonany.