Samochód zastępczy z OC sprawcy Gliwice: kiedy i komu dokładnie się należy?

Zazwyczaj stłuczka na drodze stanowi dla nas niemały problem. Nawet nie ze względu na stres, który na pewno w jakimś stopniu wpływa na nas, ale przede wszystkim dlatego, że wiemy, że samochód trzeba będzie naprawić, a to spowoduje, że przez jakiś czas nie będziemy mogli go użytkować. A to już tworzy kłopoty.

Nie zawiniłeś, a masz problem

Jeżeli nie jesteśmy sprawcą stłuczki, a tak naprawdę biernym uczestnikiem, który nie miał wpływu na to, co się wydarzyło, to jest to bardzo frustrujące, że z tego powodu ty będziesz mieć teraz problemy. Nie oznacza to jednak, że nie można tego załatwić w sposób polubowny. Tak naprawdę kierowca, który zawinił na pewno nie zrobił tego specjalnie, dlatego do całej sprawy najlepiej podejść spokojnie, żeby po prostu załatwić ją jak najszybciej. Jeżeli nikomu nic się nie stało, nie musimy nawet wzywać policji, tylko bierzemy oświadczenie o winie od sprawcy, jego dane oraz informacje o samochodzie i jego ubezpieczeniu OC.

Możesz dostać samochód zastępczy

Dla ciebie taka stłuczka jest również mniejszym problemem, ponieważ przysługuje ci samochód zastępczy z OC sprawcy Gliwice. Wystarczy tylko, że zgłosić taką potrzebę do ubezpieczalni, a ona ma obowiązek udostępnić ci auto zastępcze lub będziesz mógł wypożyczyć samochód z wypożyczalni, a koszty tego zostaną ci zwrócone. Co jest ważne, najlepiej powiedzieć o tym, że chcemy taki pojazd już na etapie zgłaszania szkody. Jeszcze do niedawna było tak, że mogliśmy go dostać tylko w przypadku prowadzenia swojej działalności, gdzie auto było nam niezbędne, aby móc zarabiać. To jednak się zmieniło, dzięki wyrokowi sądu, który orzekł, że samochód zastępczy z OC sprawcy Gliwice należy się niezależnie od tego, do czego jest wykorzystywany pojazd.

Masz AC? Sprawdź czy nie dostaniesz auta

Jeszcze jedna możliwość, aby otrzymać samochód zastępczy istnieje, jeśli mamy wykupione AC i jesteśmy sprawcą całego zdarzenia. Żeby tak się stało, taka możliwość musimy mieć opisaną w naszych warunkach umowy. Dlatego decydując się na kupno AC, najlepiej dobrze przejrzeć jego warunki, abyśmy mieli zapewnione auto zastępcze w każdej sytuacji. Pozwoli to na ustrzeżenie się przed kłopotami związanymi z logistyką, w przypadku, gdy będziemy musieli po stłuczce oddać nasz samochód do naprawy.