Wymiana oleju cena Zabrze: jakie są skutki zaniedbania oleju?

Jeżeli chcemy, żeby samochód służył nam przez długie lata, powinniśmy o niego dbać. Dzięki temu możemy uniknąć niepotrzebnych problemów z autem, które pojawiają się tym częściej, im mniej zajmujemy się naszym samochodem. Jedną z podstaw jest bowiem regularne wymienianie oleju.

Olej należy sprawdzać regularnie

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że poziom oleju w silniku powinniśmy sprawdzać regularnie. Na początek, gdy kupimy samochód, warto to robić nawet raz w tygodniu, bowiem powinniśmy kontrolować go bardzo dokładnie. Może się okazać, że w ogóle nie będzie potrzeby dolewania, a tylko w grę wchodzić będzie wymiana oleju cena Zabrze raz do roku. To jednak musimy sprawdzić, a w międzyczasie nie dopuścić do tego, żeby zabrakło tego płynu w silniku.

Wymieniajmy go na bieżąco, bez zwłoki

Ważne jest również, aby pamiętać o tym, że olej należy wymieniać. I to nie od wielkiego dzwona, jak nam się przypomni. Wymiana oleju cena Zabrze powinna odbywać się przynajmniej raz do roku. Jeżeli jednak przejeżdżamy więcej kilometrów, to wtedy wymieniajmy go po przejechaniu takiej liczby, jaką zalecił producent. W praktyce wygląda to tak, że jeśli rocznie robimy na przykład 50 tysięcy kilometrów, a producent zaleca wymianę oleju co 20 kilometrów, to wtedy na pewno dwa razy do roku powinniśmy odwiedzić mechanika, żeby wymienić olej. Jest to bardzo ważne, żeby nie mieć przykrych konsekwencji, jeśli to zaniedbamy.

Dlaczego wymiana jest tak ważna?

Zapewne wiele osób zastanawia się, dlaczego wymiana oleju jest tak ważna. Oczywiście, dolewanie oleju jest zasadne, ponieważ jego brak powoduje zatarcie się silnika, a co za tym idzie – gruntowny, kosztowny remont. Dlatego poziom oleju nie może spaść poniżej określonej miary. Jeśli jednak chodzi o wymianę, to jest ona równie istotna. Olej bowiem brudzi się i zużywa, a jego właściwości wtedy są coraz słabsze. Nie chroni tym samym tak dobrze części, jak robił to wcześniej, co może powodować uszkodzenia podzespołów i silnika. Ponownie, tak jak w przypadku zbyć małej jego ilości, wszelkie usterki nim spowodowane wiążą się zazwyczaj z długim i kosztownym remontem, a zdarza się nawet tak, że z kupnem nowego silnika, który jest najdroższą częścią każdego samochodu.